Ingress’e Giriş 101

ingress logo
10 gün önce level 8’e geldiğim için artık yeni başlayanlara yardım etmeye çalışacağımı söylemiştim. Bunun yanında biraz tanıtarak oyuna başlanmasına da vesile olayım dedim.

Ingress, Google tarafından hazırlanan, bilgisayarla değil akıllı telefonlarla oynanan MMORPG artırılmış gerçeklik oyunudur. Mural, heykel, cami, park, çeşme, anıt gibi şeyler google’a onay için gönderilir, onaylandığında oraya portallar oluşturulur. Bu portallar ele geçirilip birbirine bağlanmaya çalışılıyor. Dolayısıyla bu oyunu oynamak için oturmanız değil hareket edip fiziksel olarak portalların bulunduğu yerlere gitmeniz gerekiyor.

Takım seçmeden önce oyunun arkaplanı ile ilgili biraz bilgi vermek gerektiğini düşünüyorum. Bu normalde insanlara sıkıcı gelebiliyor ama mutlaka heyecanlananlar olacaktır. CERN’deki bilim insanları, Dünya’nın Exotic Matter (XM) denilen bir madde ürettiğini, ve bunun şekillendiriciler ile birlikte insanları etkilediğini söylüyor.

Oyunda sadece iki takım bulunmaktadır. Başlangıçta tarafınızı seçmeniz istenecektir, sonradan değiştiremeyeceğiniz için ne olduklarını ayrıntılı öğrenmenizde fayda var. Birinci takım, yeşil renk ile gösterilen Enlightened (aydınlar). Benim de içinde bulunduğum bu takım, şekillendiricilerin insanlığı daha ileri seviyelere getireceğini savunuyor. İkinci takım, mavi renk ile gösterilen Resistance (direnişçiler). Bu takım ise insanlık gelişmesin, bırakın olduğu gibi kalsın diye düşünüyorlar. Yani gezi parkı direnişçisi ile ingress direnişçisi çok farklı. İki takım da portalları ele geçirip yayılmaya çalışıyorlar.

Oyunun en güzel yanı hareket ederek gerçek harita üzerinden oynanması. Tabii gerçek insanlar ile karşılaşıp, baya ajan moduna girip etrafa bakınmalar da oluyor. E tabii tanışmalar da var. Kötü yanlarını düşündüm de aslında küçümsenecek gibi değil.. Hadi açık konuşayım. Öncelikle çok ciddi seviyede şarj götürüyor. Powerbank olmadan oynamak mümkün değil desem yeridir. Gezerek oynanılıyor, yürümeye bahane de oluyor ama telefona bakarak yürümek pek hoş değil. Bir de portalları sürekli bir takım alıp sonra diğeri alıyor (gibi), level arttıkça korumak daha iyi olabilse de toplanıp bir saldırı yapıldığında karşı tarafın yapabileceği pek bir şey yok. Ha bir de.. kız vardır diye düşünüyorsan oyuna başlama, yok yere hayal kırıklığı yaşama.

Temel olarak bu kadar bilgi yeterli diye düşündüm, detaylı anlatımları sonraki günlerde yavaş yavaş yaparım zaten. Hele bir başlayın, karşılaşılan sorunlara göre de anlatım şekillenebilir. Kadıköy’deki enlightened arkadaşlara da yardımcı olmaya çalışırım. Şimdiden hoşgeldin.

google-play-den-edinin
app-storedan-indirin

facebooktwitterpinterestlinkedin

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir